Warunki użytkowania produktów i gwarancji producenta

Warunki gwarancji i użytkowanie produktów firmy ZS STABART

obowiązujące od dnia 2017-03-01

1. Informacje wstępne 

1.1 Na swoje produkty udzielamy gwarancji na następujące okresy:

- 2 lata od dnia dostawy do Zamawiającego

- na okres dłuższy niż dwa lata, o ile wyraźnie zaznaczono to na dokumencie potwierdzającym gwarancję, dostarczonym z danym produktem. W takim przypadku każdy produkt ma nadaną indywidualną cechę (kod znajdujący się na produkcie) wpisaną również w dokumencie potwierdzającym

1.2 W okresie obowiązywania gwarancji zobowiązujemy się do bezpłatnych napraw w przypadkach: 

- pojawienia się w naszych wyrobach mechanicznych wad ukrytych (pęknięcia, rozklejenie elementów) z wyjątkiem wad wymienionych w pkt. 1.3

- pojawienia się wad w powłoce lakierniczej/olejowej/woskowej z wyjątkiem wad wymienionych w pkt. 1.3

- wad ukrytych okuć meblowych (np. zawiasy, prowadnice) z wyjątkiem wad wymienionych w pkt. 1.3

1.3 Wady, które mogą wystąpić w produkcie, a które nie są podstawą do roszczeń gwarancyjnych :

a. pęknięcia, rozklejenie, rozeschnięcie się elementów będące następstwem użytkowania w pomieszczeniach zbyt suchych lub zawilgoconych. Szczegółowe informacje o zalecanym zakresie wilgotności powietrza w pomieszczeniach znajdują się w dalszej części niniejszego dokumentu;

b. pęknięcia, rozklejenie, rozeschnięcie się elementów będące następstwem użytkowania naszych produktów na zewnątrz. Większość naszych produktów przeznaczona jest do użytkowania w pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli produkt przeznaczony jest również do użytkowania na zewnątrz, informacja taka jest wyraźnie zaznaczona w opisie produktu oraz w dokumencie gwarancyjnym dostarczanym z produktem;

 c. pęknięcia, rozklejenie, rozeschnięcie się elementów będące następstwem użytkowania naszych produktów niezgodnie z warunkami użytkowania określonymi w niniejszym dokumencie;

d. uszkodzenia mechaniczne lub będące następstwem użytkowania mebli - zadrapania, zarysowania, wgniecenia mechaniczne, przebarwienia będące następstwem czynników fizycznych lub chemicznych;

e. przebarwienia drewna, lakieru, wosku, oleju będące następstwem oddziaływania światła i naturalnych procesów zachodzących w powłokach i materiałach wynikających z ich właściwości;

f. uszkodzenia i wady będące następstwem niewłaściwego użytkowania produktów, w szczególności niezastosowania się do zaleceń użytkowania wymienionych w niniejszym dokumencie

1.4 Procedurę reklamacyjną określiliśmy w zakładce: "Zwroty i reklamacje"

2. Użytkowanie, czyszczenie i pielęgnacja naszych produktów. 

2.1 Specyfika materiałów drewnianych i drewnopochodnych, wilgotność drewna i pomieszczeń, w których użytkowane są produkty drewniane

Materiały drewniane i drewnopochodne mają specyficzne właściwości fizykochemiczne. Podstawową jest "dążenie" drewna do równowagi higroskopijnej. W przypadku kiedy jest zbyt suche, pochłania z zewnątrz wilgoć, kiedy jest zbyt mokre, wysycha. Wilgotność naszych produktów waha się od  około 7% (gatunki miękkie) do około 12% (gatunki twarde). W sytuacji, gdy produkty użytkowane są w pomieszczeniu zbyt wilgotnym lub zbyt suchym, następuje gwałtowne przyśpieszenie procesu pochłaniania lub oddawania wilgoci. Może wówczas dojść do nieprzewidzianych pęknięć strukturalnych oraz w konstrukcji produktu. Dlatego też zalecamy, aby zastosować się do poniższych wskazówek:

- wilgotność we wnętrzu powinna wahać się w przedziale 40-55% przy temperaturze 19-21ºC. Aby spełnić to zalecenie, sugerujemy nie wstawiać mebli do nowo wykończonych pomieszczeń. Do kilku miesięcy po zakończeniu prac budowlanych lub remontowych wilgotność może utrzymywać się powyżej 65%.

- jeśli w pomieszczeniu stosowana jest klimatyzacja bez opcji regulacji wilgotności, zalecamy bieżące kontrolowanie poziomu wilgotności z uwagi na fakt osuszania powietrza przez system chłodzący. 

- w okresie grzewczym zalecamy bieżące kontrolowanie wilgotności powietrza i ewentualne dodatkowe nawilżanie

2.2 Czyszczenie i pielęgnacja 

UWAGA! PROSIMY O NIE STOSOWANIE PRZY PIELĘGNACJI NASZYCH PRODUKTÓW POPULARNYCH ŚRODKÓW ZAWIERAJĄCYCH WOSKI, SILIKONY, OLEJE ITP. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z nami. W przypadku stwierdzenia przez nas zastosowania się do powyższego zalecenia, zastrzegamy sobie prawo nie uznania reklamacji. 

Sposób pielęgnacji naszych produktów uzależniony jest od rodzaju wykończenia powierzchni, tj. produkty surowe, lakierowane oraz woskowane. Ponadto produkty lakierowane dzielimy w zależności od stopnia połysku lakieru: mat, półmat, półpołysk, połysk.

Rzadko końcowy klient zamawia produkty surowe. Generalnie ich pielęgnacja powinna ograniczać się do odkurzania powierzchni przy pomocy suchych materiałów, nie pozostawiających włókien. Stosowanie wilgotnych szmatek w trakcie użytkowania spowodować może przyśpieszenie odbarwienia się drewna. Rzadko jednak wpływa to negatywnie na cechy technologiczne i użytkowania produktu.

Produkty lakierowane na pełny mat (głównie gatunki egzotyczne) wymagają większej ostrożności przy użytkowaniu i pielęgnacji. Nawet drobne uszkodzenia bowiem mogą spowodować ,,wybłyszczenie" powierzchni, którego nie da się usunąć. Generalnie czyszczenie powinno odbywać się przy użyciu miękkiej szmatki, delikatnie zwilżonej z odrobiną detergentu.

Produkty lakierowane na półmat i półpołysk wymagają podobnego sposobu pielęgnacji. Czyścić je należy również zwilżoną szmatką z detergentem. Następnie wytrzeć do sucha materiałem nie powodującym zarysowań.

Lakier w pełnym połysku, wbrew powszechnej opinii, nie sprawia większych trudności w utrzymaniu. Sposób czyszczenia zalecamy taki sam jak powyżej. Zaletą jest możliwość przynajmniej jednokrotnego odświeżenia powierzchni poprzez polerowanie. Tak więc rysy, drobne wgniecenia po pewnym okresie użytkowania można zlikwidować. Usługę tego typu wykonujemy odpłatnie zarówno w okresie gwarancji jak i po nim. 

Produkty olejowane, woskowane charakteryzują się inną strukturą powierzchni niż fronty lakierowane. Codzienna pielęgnacja może odbywać się tak samo jak w przypadku drzwiczek lakierowanych. Zalecamy jedynie szybsze usuwanie zabrudzeń i wilgoci, ponieważ pomimo wysokiej odporności istnieje ryzyko przebarwienia się powierzchni olejowanej/woskowanej  na skutek długotrwałego oddziaływania określonego czynnika. Producenci wosków meblowych zalecają ponadto wykonywanie okresowej konserwacji powierzchni specjalnie do tego przeznaczonymi środkami. Dostępne są one za pośrednictwem naszej firmy lub naszych dystrybutorów.   

2.3 Właściwości drewna i produktów drewnopodobnych oraz materiałów do wykończenia powierzchni (lakiery, oleje, woski), które nie mogą być podstawą do zwrotu produktu lub reklamacji.

Drewno będące produktem naturalnym ma określone cechy. Niestety nie mamy na nie wpływu w czasie wzrostu drewna. Możemy jedynie w trakcie procesu produkcyjnego  jedne z nich zredukować, inne uwydatnić. Chodzi przede wszystkim o walory estetyczne. W każdym rosnącym drewnie występują mniejsze lub większe wady. Podręczniki technologii drewna wymieniają ich co najmniej kilkanaście. Przed dokonaniem zakupu produktów z drewna proponujemy zapoznać się z nimi. Pozwoli to na świadomą decyzję o wyborze tychże produktów. Chodzi o to by mieć świadomość jakie wady są istotne, jakie też mniej ważne  dla produktów drewnianych. Często bowiem cechy charakterystyczne dla niektórych gatunków, uznawane są błędnie przez klientów jako wady dyskwalifikujące produkt. Przykładem są biało-żółte wtrącenia wapienne w niektórych gatunkach egzotycznych (wenge, merbau). Podobnie wygląda kwestia z rysunkiem usłojenia oraz przebarwieniami. W związku z trudnościami w pozyskiwaniu drewna z małymi ilościami wad, klasyfikacje producentów tarcicy ulegają przekształceniom oraz są w wielu przypadkach różne.

W naszych produktach staramy się eliminować większość wad wpływających negatywnie na parametry konstrukcyjne i technologiczne drewna (pęknięcia, większe nie wrośnięte sęki, zgnilizny, itp.)

Pomimo udzielania wieloletniej gwarancji na nasze produkty, nie jesteśmy w stanie zapobiec zmianom zachodzącym w wyniku naturalnych procesów w drewnie w czasie użytkowania. Również niektóre cechy na etapie odbioru produktu nie podlegają zastrzeżeniom.

W szczególności:

- nie mogą podlegać zastrzeżeniom  różnice kolorystyczne, wynikające z charakterystyki danego gatunku . Dotyczy to głównie drewna lakierowanego lakierami bezbarwnymi (przede wszystkim gatunki egzotyczne)

- nie mogą podlegać  zastrzeżeniom naturalne cechy drewna (nawet jeśli w niektórych klasyfikacjach traktowane są jako wady: wtrącenia wapienne , wrośnięte sęczki, błyszcz - głównie w dębie i buku), charakterystyczne jasne lub ciemne,,żyłki" - głównie w orzechu, jesionie, olsze, brzozie buku twardzielowym

- nie podlegają gwarancji odbarwienia na skutek oddziaływania światła. Lakiery stosowane przez nas zawierają składniki filtrujące promieniowanie UV, jednak nie zapobiegają całkowicie  naturalnym procesom blaknięcia lub ciemnienia drewna. Jedynie ten proces wydłużają. Dotyczy to również odcieni bejc i lakierów kryjących( rozjaśnienia, żółknięcie)

Wybierając meble z drewna, forniru musicie mieć świadomość jego specyficznych cech technologicznych, estetycznych i użytkowych. Pomimo wielu zastrzeżeń, polecamy ten materiał. W dłuższym okresie użytkowania, ma bowiem wiele zalet: jest "bardziej przyjazny" dla naszych organizmów, ponadczasowy i niepowtarzalny, co nadaje meblom indywidualności i ekskluzywności.  

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl